Ze słowem “marketing” spotkał się chyba każdy z nas… Skojarzenia bywają różne. Dla jednych to sztuka, kunszt, dla innych to natomiast zestaw nieczystych zagrań, które mają zmusić do zakupu. Jaka jest prawda? Czym jest marketing? Dziś krótko właśnie o tym.
Marketing jest wśród nas. Właściwie na każdym kroku mamy styczność z jego efektami. Można stwierdzić, że w cywilizowanym świecie nie ma osoby, która choć raz nie usłyszałaby o marketingu. Nie ma natomiast żadnej, która nie podlegałaby jego wpływowi. Niestety, z tak dużą świadomością zjawiska wiąże się też obecność niezliczonej ilości stereotypów. W praktyce każdy ma swoją własną definicję marketingu – nie zawsze słuszną.
Jeżeli chodzi o stereotypy, to te na temat marketingu są najczęściej negatywne. Nie bez powodu marketerzy utożsamiani są ze złem wcielonym. Krwiopijcami, którzy do ostatniej kropli chcą wyssać pieniądze z Twojego portfela. Hochsztaplerami, którzy zrobią wszystko, żebyś kupił produkt, którego nie potrzebujesz. Naciągaczami, którzy sięgną się najpodlejszych sztuczek, żeby sprzedać. Nieważne co, nieważne dla kogo, ważny jest tylko cel – Twoje pieniądze.
Nawet jeśli nie negatywnie, to nadal mylnie marketing utożsamiany jest z reklamą. Dla większości są to równoznaczne stwierdzenia. Marketing to reklama, reklama to marketing. Jak w każdym stereotypie, również i tu jest ziarenko prawdy, ale tylko małe. Czym więc jest marketing?
“Marketing nie oszukuje ludzi. To ludzie oszukują, używając narzędzi marketingu.”
– Jacek Kotarbiński
wstęp do polskiego wydania książki
“To jest marketing” (S. Godin)
Marketing – definicja
Podstawowa definicja marketingu, którą warto się posługiwać stworzona została przez American Marketing Association (Amerykańskie Stowarzyszenie Marketingu). To, co przemawia za stosowaniem definicji stworzonej przez AMA to fakt, że jest ona aktualizowana w trzyletnich okresach. Dzięki temu definicja marketingu AMA jest najbliższa obecnemu stanowi rzeczy. AMA to poważana na całym świecie instytucja, która nie tylko zrzesza czołowych marketerów, ale jest też źródłem wiedzy i inspiracji dla całej rzeczy adeptów na świecie. Funkcjonująca obecnie definicja stworzona została przez zespół 5 ekspertów w 2017 roku, więc lada dzień możemy spodziewać się jej aktualizacji.
Definicja AMA (źródło):
Marketing is the activity, set of institutions, and processes for creating, communicating, delivering, and exchanging offerings that have value for customers, clients, partners, and society at large.
W wolnym tłumaczeniu marketing jest więc aktywnością, zestawem instytucji i procesem tworzenia, komunikowania, dostarczania oraz wymieniania ofert, które są wartościowe dla konsumentów, klientów, partnerów i całego społeczeństwa.
Marketing w przedsiębiorstwie
Wiedząc czym jest, pora wyjaśnić za co odpowiada marketing w firmie. Poznana wcześniej definicja zdecydowanie to ułatwi.
Po pierwsze, marketing nie jest “sztuczką”. Jest ciągłą aktywnością, działaniem, które w firmie chcącej osiągnąć sukces powinno trwać nieustannie. Na czym powinno się ono skupić? Tu z odpowiedzią przychodzi kolejny element definicji – “tworzenie, komunikowanie, dostarczanie i wymiana ofert”.
Marketing w przedsiębiorstwie (a dokładniej pracownicy działu marketingu) powinien więc angażować się w każdy etap tworzenia oferty firmy. Rozpoczynając od badania rynku i zbierania informacji, które ułatwią stworzenie odpowiedniego produktu lub usługi, przez udział w etapach produkcji (wpływ na ostateczny wygląd), komunikację nowości, na wsparciu procesu dostawy na rynek kończąc.
Po drugie, to dzięki marketingowi możliwe jest tworzenie ofert, które mają wartość dla konsumentów, klientów, partnerów biznesowych lub społeczności. Badania marketingowe pomagają poznać potrzeby wymienionych. Analiza wyników ułatwia natomiast wyciągnięcie odpowiednich wniosków, które pomogą ustalić cechy przyszłego produktu lub usługi spełniające dane potrzeby.
Dzięki marketingowi zwiększa się zatem szansa na to, że wprowadzony produkt lub usługa trafi do odpowiednich grup docelowych i będzie przez nie pożądany. To przekłada się na popyt, a ten bezpośrednio na potencjalne wpływy ze sprzedaży lub świadczenia usług.
Po trzecie, marketing oddziałuje na wspomnianą już wcześniej komunikację, dostarczanie i wymianę ofert na rynku. Używając odpowiednich kanałów komunikacji i dostępnych narzędzi informuje rynek o produkcie (reklama) i pomaga ustalić optymalne punkty dostawy (sprzedaży) produktów na rynek.
Marketing w przedsiębiorstwie cały czas otrzymuje również sygnały zwrotne z rynku, które ułatwiają podejmowanie decyzji związanych z funkcjonowaniem firmy. Odpowiednie reakcje mogą ustrzec przed problemami, np. w momencie, w którym wprowadzony produkt nie zbiera pozytywnych opinii i jego dalsze utrzymanie wiąże się tylko z generowaniem niepotrzebnych strat. Mogą też przynieść korzyści, np. kiedy sygnał z rynku wskazuje duże zainteresowanie należy rozważyć zwiększenie produkcji, dzięki czemu możliwe będzie zaspokojenie popytu.
To nie tylko reklama!
Zakres marketingu nie ogranicza się tylko do reklamy. Warto o tym pamiętać myśląc o działaniach marketingowych w swojej firmie. Spojrzenie na marketing z szerszej perspektywy pozwoli w pełni wykorzystać potencjał leżący w tej dziedzinie i pracownikach odpowiadających za marketing w firmie.

Esport-entuzjasta, praktyk marketingu i przedsiębiorca. Właściciel Sweed.pl i Little Wing Agency. Na blogu Esport Makers przyglądam się branży, dzielę się wiedzą i rozmawiam z ciekawymi ludźmi, którzy wpływają na polski esport.