Jednym z podstawowych sposobów na budowanie brandu jest komunikacja. To od niej zależy to, w jaki sposób odbierana będzie nasza marka. Nim jednak rozpoczniemy komunikowanie, należy wybrać odpowiednie kanały oraz narzędzia komunikacji, które wykorzystamy do porozumiewania z naszymi odbiorcami. W czwartej części serii o budowaniu silnych esportowych marek zajmiemy się właśnie nimi.
Wszystkie wykonane do tej pory kroki opierały się przede wszystkim na pracy u podstaw – analizie potencjalnych klientów, ustalaniu cech charakterystycznych marki, wyróżników, które sprawią, że tworzony brand będzie perłą wśród esportowych konkurentów. Teraz pora na kolejne, bardziej techniczne kroki. Na pierwszy ogień pójdą narzędzia komunikacji i kanały, do których się zaliczają.
Czym są kanały komunikacji?
W prostych słowach – kanały komunikacji to miejsca, w których komunikujemy się z otoczeniem. Do komunikacji używamy natomiast narzędzi charakterystycznych dla każdego kanału. Nie musisz się obawiać, bo nie jest to nic skomplikowanego. Na blogu znajdziesz wpis, który w całości poświęciłem kanałom komunikacji marketingowej. Zapamiętaj jednak jedną ważną rzecz: kanały komunikacji dzielą się na online i offline. Teraz przyjrzyjmy się charakterystycznym narzędziom, które możesz w nich wykorzystywać.
Owned media – własne narzędzia komunikacji
Owned media, to wszystkie narzędzia, nad którymi sprawujemy kontrolę i mamy wpływ m.in. na treść komunikatów, czy też częstotliwość komunikacji. Do tej grupy zalicza się więc strona internetowa, blog, newslettery, materiały drukowane, ulotki, standy na eventach, itp.
Problematyczne do zaklasyfikowania mogą być social media. Z jednej strony sprawujemy nad nimi pełną kontrolę – to my decydujemy co i kiedy publikujemy, jakich komunikatów używamy i do kogo je kierujemy. Z drugiej strony nie należą one do nas, ale do portali społecznościowych, z których usług korzystamy. W każdej chwili możemy stracić nad nimi kontrolę – ban, usunięcie profilu, czy też zmiana warunków świadczenia usług. Na nasze potrzeby uznajmy je jednak za własne.
Paid media – płatne narzędzia komunikacji.
W odróżnieniu do własnych narzędzi, nad którymi mamy pełną kontrolę, paid media nie należą do nas, a do innych podmiotów. Oferują one płatną przestrzeń do komunikowania się z grupami skupionymi wokół ich mediów. Pojawienie się w nich naszych komunikatów zależy od ustaleń z właścicielami oraz – bardzo często – budżetu, który mamy na tego typu działania. Paid media to m.in. wszelkiego rodzaju artykuły sponsorowane, które można zamówić np. na platformie Whitepress (link afiliacyjny) i inne formy reklam w kanałach wydawców.
Earned media – narzędzia zdobyte
Earned media podobnie jak paid media nie należą do nas. Różnica polega na tym, że nasza komunikacja możliwa jest nie dlatego, że zapłaciliśmy za publikacje treści, ale dlatego, że właściciel danego medium uznał, że nasza marka jest ciekawa, a nasze treści mogą być wartościowe dla jego odbiorców. Earned media to m.in. uzyskane publikacje na łamach portali internetowych, które zdecydowały się opublikować przesłane notatki prasowe, udostępnienia postów, wpisów blogowych i innych komunikatów pochodzących z naszych kanałów. Earned media może być za darmo, jednak żeby wykorzystać jego potencjał tworzone przez nas treści muszą być wartościowe i atrakcyjne – to zwiększy szansę na podanie ich dalej.
Jak wybrać odpowiednie narzędzia komunikacji?
Wiedząc jak klasyfikują się kanały komunikacji marketingowej (zobacz wpis) i jak dzielą się narzędzia możesz przystąpić do wyboru tych, które będą najbardziej odpowiadać Tworzonej przez Ciebie esportowej marce. Ułatwi Ci to nie tylko wybór, ale pomoże odpowiedzieć na pytanie “Czy warto stawiać na >tu wstaw swoją wątpliwość<?”. A odpowiedź na to pytanie nie jest trudna – “Tak” powinno być odpowiedzią na te narzędzia, którymi dotrzesz do swoich odbiorców. Im więcej ich wykorzystasz, tym szerzej będziesz do nich docierać.
Na co postawić na początku?
Zakładam, że startując ze swoim esportowym projektem Twoimi największymi aktywami jest pasja i zaangażowanie. Właśnie dlatego na początku najlepiej skupić się na własnych narzędziach komunikacji (owned media), które możesz rozwijać bez ponoszenia dużych kosztów. Jedyne co zainwestujesz na tym etapie to czas, który poświęcisz na pracę nad treściami.
Zacznij od pakietu startowego czyli obowiązkowego zestawu dla każdego projektu: własnej strony internetowej + profilu marki w social media, w którym znajdziesz najwięcej swoich potencjalnych fanów.
Profile w social media założysz w kilka minut i za darmo. Strona internetowa to kwestia kilkudziesięciu złotych miesięcznie na serwer, kilkunastu złotych na zakup domeny oraz opłacenia kogoś, kto ją dla Ciebie stworzy. Niektórzy hostingodawcy ułatwiają sprawę udostępniając klientom instalatory popularnych systemów CMS (np. WordPress, Joomla), z którymi po zapoznaniu z podstawami poradzi sobie każdy.
Z biegiem czasu, gdy wokół własnych mediów zbierzesz odpowiednią grupę odbiorców do komunikacji możesz włączyć paid media. Jeżeli masz wolny budżet artykuł, który zamieścisz w masowo odwiedzanym miejscu może przekierować ruch w miejsca, którymi zarządzasz na własną rękę. To również okazja do pozyskiwania linków, które pomogą pozycjonować stronę.
Prowadząc komunikację własnymi kanałami online lub offline zaczniesz budować wokół nich społeczność. W początkowej fazie budowania brandu każdy fan powinien być dla Ciebie na wagę złota. Im więcej odbiorców skupionych będzie wokół Twoich kanałów, tym większa szansa na to, że ktoś zdecyduje się podać Twoje treści dalej (earned media). I choć fajnie jest zobaczyć je na kanałach popularnego influencera, to pamiętaj, że dzięki social media, w dzisiejszych czasach każdy z nas jest mikroinfluencerem – komunikuje do swoich przyjaciół i obserwujących. To zasięg, który warto wykorzystać i osoby, których nie możesz lekceważyć.
Zadanie na koniec
Dzisiejszy tekst jest krótszy niż wcześniejsze, ale za to na jego koniec przygotowałem “pracę domową”. Spójrz jeszcze raz na podział kanałów komunikacji marketingowe i zastanów się jakie narzędzia możesz przypisać do każdego z nich. Własne – Blog, strona internetowa. Płatne – publikacja na portalu X, reklama w filmie Y. Zdobyte – udostępnienie przez znajomego youtubera, artykuł na stronie kolegi dziennikarza. I tak dalej… Zaznacz również czy dane narzędzie zalicza się do kanału online, czy też offline. Odpowiedzi zapisz w oddzielnych kolumnach na kartce lub w pliku i dołącz je do wcześniej stworzonych materiałów.
Jak pewnie się domyślasz – sama znajomość narzędzi komunikacji nie wystarczy. Trzeba jeszcze wiedzieć co, gdzie, kiedy i jak komunikować. A to temat na kolejny wpis, który pojawi się już wkrótce. Dlatego pamiętaj, żeby zajrzeć na bloga za jakiś czas, a jeżeli masz słabą pamięć, to zostaw like na fanpage’u albo zaobserwuj mnie na LinkedIn!
Esport-entuzjasta, praktyk marketingu i przedsiębiorca. Właściciel Sweed.pl i Little Wing Agency. Na blogu Esport Makers przyglądam się branży, dzielę się wiedzą i rozmawiam z ciekawymi ludźmi, którzy wpływają na polski esport.