Własna organizacja esportowa to marzenie wielu osób interesujących się światem esportu. W końcu, żeby ją prowadzić, wcale nie trzeba być graczem. Wystarczy tylko… no właśnie. Czego potrzeba do tego, żeby prowadzić organizację esportową? Co musi się wydarzyć, żeby odniosła ona sukces. I co odróżnia profesjonalne organizacje od chwilowych projektów prowadzonych przez esportowych zapaleńców?
Nim rozpocznie się jakiekolwiek działania warto uświadomić sobie jedno. Organizacja esportowa to nie tylko zawodnicy, manager, fajna nazwa i logo. To znacznie więcej.
Organizacja to ludzie, których łączy wspólny cel i wiążące się z nim zadania. To zaplecze techniczne i know-how. Struktura i hierarchia osób stojących za organizacją, podział zadań i odpowiedzialności za ich realizację.
Pod tym względem organizacje esportowe nie różnią się niczym od swoich odpowiedników z innych branży – działają po prostu w innym środowisku.
Organizacja esportowa – czy może być firmą?
Myśląc o własnej organizacji esportowej trzeba spojrzeć na nią, jak na firmę. Nikt o zdrowych zmysłach nie zakłada jej bez wyznaczonego celu działalności, pomysłu na jego realizację i innych kwestii z tym związanych – księgowości, struktury, pracowników, itp. Dlaczego więc w esporcie tak wiele osób rzuca się do morza nie umiejąc pływać? Skąd podejście “jakoś to będzie”?
Jednym z czynników mających na to wpływ jest wizja, która silnie utrwaliła się w branży esportowej. Wśród osób interesujących się esportem krąży błędne przekonanie, że do stworzenia organizacji wystarczą tylko gracze, nazwa, logo i ktoś, kto będzie ich reprezentował. Wszystko inne ułoży się w trakcie.
O tym, jak kończy się takie podejście przekonali się z pewnością wszyscy, którym “coś jednak nie poszło”, czyli zdecydowana większość. Niestety.
Co wyróżnia dobrą organizację esportową?
Miarą sukcesu, którą przyjęło się w przypadku organizacji esportowych są przede wszystkim ich wyniki w rywalizacji oraz sponsorzy, którzy zdecydowali się na współpracę. Czy słusznie?
W pewnym stopniu jest to miarodajne, ale mocno ogranicza całą perspektywę. Zarówno esportowe wyniki, jak i pojawiający się sponsorzy to skutek, a nie przyczyna. Przychodzą one wtedy, gdy w organizacji wszystkie inne elementy działają bez zarzutów.
Dlatego właściwej ocenie powinna podlegać nie liczba sponsorów na koszulkach, nie wyniki sportowe, a struktura, zaplecze, hierarchia, jasno wyznaczone cele i sposób w jaki są realizowane.
To na tym poziomie grubą linią oddzielane są organizacje profesjonalne od tych amatorskich. Tutaj toczy się faktyczna walka o sukces. Wyniki – zarówno w rywalizacji, jak i w ilości pozyskanych sponsorów / partnerów – to efekt sprawnie działających firm-organizacji esportowych.
Przeszkody Cię nie ominą
Uświadomienie sobie faktycznych czynników sukcesu to pierwszy krok. Drugim jest wprowadzenie tej wiedzy w życie. Jak poradzić sobie z przeszkodami, które będzie musiała pokonać Twoja organizacja esportowa na drodze od amatorskiej do profesjonalnej? Jak pokonać ograniczenia zasobów – kapitału i pracy, z którymi mierzy się zdecydowana większość projektów u progu startu?
Tak, jak w przypadku działalności gospodarczej w jakimkolwiek obszarze rynku, tak i w przypadku esportu każdy projekt powinny poprzedzić wyczerpujące przygotowania – zdobycie niezbędnej wiedzy, nakreślenie celów, przygotowanie strategii działania.Czas poświęcony na naukę zaowocuje w przyszłości.
Na esport – pomimo niezwykle dynamicznego rozwoju – należy patrzeć jak na bieg długodystansowy. Przystąpienie do maratonu bez przygotowania zakończy naszą przygodę na pierwszych metrach dystansu. Przeforsowanie tempa pozbawi sił, gdzieś w połowie wyścigu. Do mety dotrą tylko nieliczni. Ci, którzy poświęcili wystarczający czas na treningi i wybrali odpowiednią strategię.
Przygotuj się do startu
Zanim rozpoczniesz swoją przygodę i założysz pierwszą organizację poświęć czas na przygotowania. Im bardziej będziesz zgłębiać zagadnienia związane z prowadzeniem firmy-organizacji esportowej, tym więcej niewiadomych się pojawi.
Jeżeli chcesz stworzyć konkurencyjny projekt mogący rywalizować z najlepszymi przygotuj się na nieustającą naukę. Tylko w ten sposób zdołasz nadążyć za dynamicznie rozwijającym się środowiskiem prowadzenia działania. Prowadzenie organizacji esportowej i każdej innej firmy to maraton. Odpowiednie przygotowanie zwiększa szansę na uzyskanie dobrego wyniku.