Personal branding – marka osobista gracza

Bycie profesjonalnym graczem nie wiąże się już tylko z grą na najwyższym poziomie. Coraz częściej poza wynikami na serwerach liczy się coś więcej. Umiejętność poruszania tłumów, budowanie społeczności, czy też charyzma to niektóre z cech, na które patrzą nie tylko fani, ale też organizacje esportowe i ich sponsorzy.

Profesjonalny gracz, to już nie tylko wyróżniające umiejętności. To również silna marka osobista, dlatego myśląc o karierze warto wiedzieć czym jest personal branding i znać jego podstawy.

Marka, czyli obietnica

Marki funkcjonują od zamierzchłych czasów, a znamy je przede wszystkim z handlu. Mówi się, że jednymi z pierwszych były symbole wypalane na bydle, które ułatwiały ich przypisanie do konkretnych właścicieli. W okresie, w którym królowały cechy rzemieślnicze produkty znakowano nie tylko w celu rozróżnienia, ale też zachowania monopolu na produkcję.

Na przestrzeni wieków funkcja oraz cele marki mocno się zmieniły. Dziś marki to już nie tylko sposób na odróżnienie produktów. To także obietnica, którą ich producenci składają konsumentom mówiąca o dostarczanych wartościach.

Marka osobista w odróżnieniu do marek producenckich różni się właściwie tylko jednym elementem – przedmiotem, któremu jest przypisana. W przypadku marki osobistej jest to osoba, którą reprezentuje – jej renoma, reprezentowane wartości, zaufanie, którym można ją obdarzyć i inne cechy wypracowane w trakcie procesu personal brandingu – budowania marki osobistej.

Dlaczego warto zadbać o markę osobistą?

Silna marka osobista daje przewagę konkurencyjną. W momencie zestawienia dwóch produktów o takich samych cechach może przeważyć o wyborze jednego z nich.

Przenosząc to na grunt esportowy marka osobista może ułatwić (lub utrudnić) poruszanie się w tym środowisku. Odpowiedni zestaw cech, z którym utożsamiany jest gracz może być sygnałem dla organizacji, sponsorów i fanów. W grę wchodzą takie rzeczy, jak kwestie kontraktów, pozyskiwania środków, czy też przychylności zgromadzonej wokół gracza społeczności. Marka osobista gracza może wpłynąć na wszystkie te obszary w sposób pozytywny lub negatywny.

Rozwój kariery gracza bez uwzględnienia procesu personal brandingu to wiele ryzyk. Przede wszystkim działając na oślep można zbudować wizerunek, na którym nie do końca nam zależy. Utrwalić cechy, które niekoniecznie dobrze widziane są przez właścicieli i managerów, zyskać złą sławę, która odwróci od nas fanów i sponsorów.

Takich przypadków znamy wiele – zarówno z polskiego, jak i zagranicznego podwórka. Personal branding pozwala uniknąć ryzyka wystąpienia takich sytuacji.

Personal branding – jak zacząć?

Choć wszystko może wydawać się skomplikowane, podstawy wcale nie są trudne. Budowę marki osobistej nie poprzedza aż taka ilość analiz i badań, jak w przypadku brandingu produktów i firm. Możesz zacząć od znalezienia odpowiedzi na kilka pytań:

  • Jak postrzegają mnie ludzie?
  • Jak chcę, żeby mnie postrzegali?
  • Co muszę zrobić, żeby do tego doszło?

Oczywiście, pracy jest znacznie więcej, ale jeżeli do tej pory nie zwracałeś/aś uwagi na własną markę już podstawowe odpowiedzi pomogą wyznaczyć pierwsze kroki na drodze do jej umocnienia.