Ekspansja esportu to fakt. Zjawiska, które jeszcze kilka lat temu było niszowe nie da się już nie zauważyć. Esportowe zmagania wkraczają w życie i walczą o naszą uwagę ramię w ramię z innymi formami rozrywki. I choć na razie walka toczy się przede wszystkim o zasięgi i budżety, tak powoli kształtuje się kolejny front – rynek pracy. W końcu praca to jeden z czynników wzrostu gospodarczego, a esport jak żadna inna branża potrzebuje teraz pracowników!
Tych, których interesuje praca w esporcie z pewnością zaciekawi raport w formie infografiki dostarczony przez HitmarkerJobs.com – największą stronę z ogłoszeniami o pracę w branży esportowej. Portal przeanalizował niemal 6000 ogłoszeń zamieszczonych na jego łamach w ubiegłym roku, a wynikami podzielił się ze światem kilka dni temu. Udało mi się skontaktować z przedstawicielami HitmarkerJobs.com w wyniku czego możecie zapoznać się nie tylko ze wspomnianą infografiką, ale porcją kilku innych ciekawostek i wykresów.
Praca w esporcie w 2018 roku – infografika
Najważniejsze informacje:
- Najbardziej rozwiniętym pod względem zapotrzebowania na pracowników jest rynek amerykański – niemal połowa opublikowanych w 2018 roku ofert pracy, to oferty ze Stanów Zjednoczonych.
- Dla tych, którzy nie myślą o przeprowadzce istotny może być fakt, że co czwarte oferowane stanowisko jest zdalne.
- Zdecydowana większość ofert pracy w esporcie była ofertami w pełnym zakresie czasowym.
- Rynek otwarty jest również na freelancerów, staże oraz wolontariuszy.
Esport – zjawisko globalne
Tak jak sam esport, tak i praca w esporcie jest już zjawiskiem globalnym. Na łamach HitmarkerJob.com w 2018 roku pojawiły się oferty z 45 różnych krajów z 5 kontynentów. Z pewnością ciekawi jesteście, czy wśród nich była Polska. Była! Swoje oferty na portalu zamieściło Kinguin/Team Kinguin oraz Kalamba Games. 5896 ofert pracy w esporcie zostało opublikowanych przez 1184 różne firmy!
Praca w esporcie – liczba ofert wzrasta!
Liczba ofert, poza dwoma miesiącami utrzymuje trend wzrostowy. Wahania można tłumaczyć sezonowością – czerwiec to dla wielu firm przygotowania do sezonu urlopowego, grudzień – do przerwy świąteczno-noworocznej. Najwięcej ofert pojawiło się pod koniec roku. W listopadzie na łamach HitmarkerJobs.com opublikowano ich 627 – jest to 107% wzrostu w stosunku do stycznia, w którym pojawiły się tylko 303 oferty.
Kobiety wkraczają na scenę!
Nie ma chyba dnia, w którym gdzieś w polskiej sieci nie toczyłaby się dyskusja o kobietach w esporcie. Jak widać coraz więcej kobiet myśli o pracy w branży. Pod koniec 2018 roku niemal co piąta osoba poszukująca pracy na portalu HitmarkerJobs.com była płci żeńskiej.
Co przyniesie 2019 rok?
Nastroje co do rozwoju esportu są optymistyczne. Prognozuje się, że rynek do 2021 roku osiągnie przychody rzędu 1,65 mld dolarów (za Newzoo). Wg Rich’a Huggan’a, dyrektora zarządzającego HitmarkerJobs.com tendencja wzrostowa utrzyma się również na rynku pracy – Byliśmy świadkami wzrostu, którego doświadczył rynek pracy w esporcie w 2018 roku. Liczymy na utrzymanie się pozytywnych sygnałów w 2019 roku, do których mogą przyczynić się strategiczne inwestycje oraz obecnością partnerów nie endemicznych wchodzących we współpracę z podmiotami z branży. Jako HitmarkerJobs.com będziemy kontynuować ustanawianie standardów tego, w jaki sposób platforma taka jak nasza może pomóc zarówno firmom poszukującym razem z nami pracowników, jak i pracownikom poszukującym pracy.
HitmarkerJobs.com – drzwi do kariery
HitmarkerJobs.com to największa platforma z ofertami pracy w esporcie łącząca pracowników z pracodawcami. Ci pierwsi zyskują tam stale aktualizowane oferty, ci drudzy – kandydatów, których pasją jest branża esportowa. Misją portalu jest ułatwienie procesu rekrutacji dla każdej ze stron oraz przełamanie negatywnych stereotypów z nim związanych.
Czy warto zainteresować się portalem? Niestety, jak pokazał 2018 rok na HitmarkerJobs.com nie znajdziesz wielu ofert z Polski. Mam nadzieję, że w 2019 roku się to zmieni. Warto jednak pamiętać o tym, że w 2018 roku niemal co czwarta oferta była ofertą zdalną! To szansa na wejście w branżę dla osób, które nie boją się wyzwań, ale na razie nie myślą o przeprowadzce.
Esport-entuzjasta, praktyk marketingu i przedsiębiorca. Właściciel Sweed.pl i Little Wing Agency. Na blogu Esport Makers przyglądam się branży, dzielę się wiedzą i rozmawiam z ciekawymi ludźmi, którzy wpływają na polski esport.