Branding w esporcie – tworzenie silnych esportowych marek [cz.1]

Branding w esporcie - proces budowania silnych marek

Branding – jedno z pojęć, które z pewnością obiło się o uszy każdemu. Czym jednak jest branding? Czy warto zaprzątać sobie nim głowę zakładając lub prowadząc organizację esportową?

Większość polskich projektów esportowych, z którymi do tej pory się spotykałem, to projekty tworzone przez pasjonatów. To, czego im brakuje, to nie tylko doświadczenie, ale i wiedza w podstawowych obszarach prowadzenia działalności. Jednym z nich jest branding – temat dzisiejszego wpisu.

Co stanowi o sukcesie przedsiębiorstw?

Zastanów się przez chwilę nad postawionym pytaniem. Nie ograniczaj się tylko do esportu, ale spójrz szerzej. Co stanowi o sukcesach firm? Czy jest to sprzedaż? Zasięg? Wspaniały i dopracowany produkt? Z pewnością. Na to pytanie większość osób najczęściej w odpowiedziach wymienia wspomniane wyżej kryteria i nie są one w błędzie. Pomijana jest jednak ta najważniejsza. Ta, bez której nie będzie żadnego z wymienionych. Klient.

To właśnie klienci i ich pieniądze są wyznacznikiem sukcesu. Najlepsze produkty, najlepsze usługi i najlepiej zaplanowane przedsięwzięcia bez klientów i ich pieniędzy będą tylko kosztem. Warto mieć tę świadomość, bo zasada nie omija esportu i projektów prowadzonych w tej rozwijającej się branży.

To właśnie klienci i ich pieniądze są wyznacznikiem sukcesu. Najlepsze produkty, najlepsze usługi i najlepiej zaplanowane przedsięwzięcia bez klientów i ich pieniędzy będą tylko kosztem. Click To Tweet

Kto jest klientem w esporcie?

Planując działania lub prowadząc esportowe projekty warto zdawać sobie sprawę z tego, kto w esporcie jest klientem. A jest nim każdy, kto śledzi rozgrywki, bierze udział w wydarzeniach, kibicuje drużynom, albo sam aktywnie działa w branży. Klientami są również firmy spoza niej, które chcą tu ulokować budżety lub aktywnie działać. Są nimi również media.

Źródło: Global 2018 Global Esports Market Report | Light / www.newzoo.com

To duża i ciągle rosnąca grupa. Raporty takie jak opublikowany na początku roku przez Newzoo Global Esports Market Report, czy też „Polski odbiorca esportu” przygotowany przez ARC Rynek / Opinia i agencję Gameset pokazują jej rosnący potencjał. Głównym zadaniem twórców esportowych marek jest więc odpowiednia segmentacja i wyodrębnienie potencjalnych klientów z tłumu, zaciekawienie ich i stworzenie silnych relacji, które będą owocować.

A co sprawia, że klienci chcą wracać, angażować się i budować relacje? Tu również nie ma wielkiej różnicy pomiędzy esportowym światem, a tradycyjnym biznesem. To m.in. świetny produkt, odpowiednia cena, dostępność, marketing i marka – najważniejsze aktywo każdego projektu. Warto więc wiedzieć, czym ona właściwie jest

Marka – krótko i na temat

Pierwszym ze skojarzeń związanych z marką jest jej logo, nazwa lub połączenie tych elementów. I jest to zgodne z jednym z podręcznikowych określeń marki, wg którego marka to właśnie nazwa, wzór, symbol, logo, termin lub znak słowno-graficzny pozwalające rozróżnić poszczególne firmy i ich produkty.

Ale marka to nie tylko elementy, które można zobaczyć. To również zbiór skojarzeń, doświadczeń, postaw, poglądów, wartości społecznych i innych elementów, które ona utożsamia. Marka to wszystko to, co sprawia, że klienci są do niej przywiązani.

Marka to nie tylko elementy, które można zobaczyć. To również zbiór skojarzeń, doświadczeń, postaw, poglądów, wartości społecznych i innych elementów, które ona utożsamia. Click To Tweet

Branding – budowanie marki i jej wizerunku

Branding to proces, którego celem jest stworzenie silnej marki. Słowo “proces” sugeruje, że z pewnością nie jest to proste, jednorazowe działanie, a sekwencja wielu działań. I choć początkowo branding utożsamiany był przede wszystkim z procesem nadawania wizerunku marce – tworzeniem nazwy, logo i całej identyfikacji wizualnej, to z czasem pojęcie ewoluowało. Sama identyfikacja wizualna to w obecnych czasach zdecydowanie za mało – zwłaszcza na stworzenie silnych, długich relacji z odbiorcami.

Zabierając się za branding trzeba więc nastawić się na szereg prowadzonych równolegle lub następujących po sobie czynności. Brzmi skomplikowanie? Tak właśnie jest, ale warto włożyć wysiłek w odpowiednie przygotowania!

Już na samym początku, na etapie tworzenia marki do wykonania jest sporo pracy. To m.in. znalezienie odpowiedzi na pytania takie jak:

  • Kto będzie naszym klientem (a w przypadku esportu – fanem)?
  • Czego będzie oczekiwał od naszej marki / organizacji?
  • Jak możemy spełnić jego oczekiwania?
  • Gdzie znajdziemy naszych klientów / fanów?
  • Jacy oni są?

Poświęcenie odpowiedniej ilości czasu na zgromadzenie dokładnych odpowiedzi na postawione pytania ułatwi nie tylko stworzenie samej marki, która dotrze do wybranych grup odbiorców. Odpowiednia analiza pomoże też wybrać odpowiednie elementy wizerunku, które pomogą dotrzeć do świadomości fanów. Pomoże ustalić wartości i zachowania, które się dla nich liczą.

Kanały i sposób komunikacji

Jednak branding nie ogranicza się tylko do wartości i zachowań. To również wybór odpowiedniego sposobu oraz kanałów komunikacji. Komunikacja wpływa na to, jak postrzegana będzie Twoja marka. Jaka powinna być? Przede wszystkim spójna z budowaną wizją marki.

Nie inaczej powinno dziać się z kanałami komunikacji. Wybierając je trzeba zwrócić uwagę, w których miejscach są Twoi fani / klienci, z jakich kanałów przyswajają treści, które wykorzystują do komunikacji z markami, a które mają zarezerwowane tylko dla przyjaciół.

Za spójnością komunikatów z wizją i kanałami, w których masz największe szanse dotrzeć z nimi do swoich grup docelowych powinny iść też takie elementy jak copywriting, odpowiednie fonty, dźwięki, obrazy i inne elementy, które będą odzwierciedlać Twoją markę.

Doświadczenia

Elementem procesu, o którym nie można zapomnieć są doświadczenia. Sięgnij w głąb swojej pamięci do tego jednego wydarzenia, które najbardziej w niej utkwiło. Pierwsza przejażdżka rollercoasterem? Najlepsze babcine pierogi, których smaku poszukujesz we wszystkich próbowanych później? A może pierwszy event LAN, na którym zabawa była tak dobra, że na następny poszli z Tobą namówieni znajomi? To, co sprawiło, że te wydarzenia tak bardzo zapadły Ci w pamięci to doświadczenia.

Doświadczenia, które klientom zapewnia marka to jeden z elementów brandingu, który najsilniej oddziałuje na jej wizerunek. To wszystkie te momenty, w których ludzie mają z nią do czynienia. Mogą być negatywne, mogą być pozytywne, mogą być nijakie. Możesz mieć pewność, że oferując nijakie doświadczenia nie znajdziesz miejsca w pamięci klientów. Dostarczając same negatywne z pewnością z niej zapadniesz, jednak nie na takim wizerunku Ci zależy. Najbardziej pożądane z nich to te pozytywne i to właśnie na nich należy się skupić.

Oferując nijakie doświadczenia nie znajdziesz miejsca w pamięci klientów. Click To Tweet

Tworząc markę warto określić wszystkie punkty, w których klienci / fani będą mieć z nią kontakt. Następnie zastanowić się co zrobić, żeby był on bogaty w pozytywne doświadczenia, które trudno będzie zapomnieć. Tak jak smak babcinych pierogów…

Charakter

Charakter marki to m.in. jej zaangażowanie, odpowiedzialność społeczna, zbiór publicznych zachowań, czy też zajmowanie stanowiska w trudnych, często politycznych lub światopoglądowych kwestiach, z którymi mierzymy się każdego dnia. Planując proces budowy wizerunku warto mieć to na uwadze. Zastanowić się jakie działania są zgodne z przyjętą wizją, jaki powinien być jej charakter, a następnie działać w wyznaczonych obszarach.

A na co to komu? A dlaczego?

Startując z nowym projektem z pewnością zależy Ci na jego powodzeniu – w końcu nikt nie lubi robić ich tylko do szuflady. Najgorszym scenariuszem jest więc ten, w którym mimo poważnych planów i wizji snutych na temat sukcesu przejdzie on niezauważony i zniknie w odmętach tysięcy podobnych, nijakich projektów.

Branding, a więc proces budowania marki pozwoli tego uniknąć. Odpowiednio zaplanowane i prowadzone działania wizerunkowe pozwolą zdobyć umysł i serce klientów / fanów. Pozwolą zbudować markę, która nie będzie nijaka i dadzą przewagę nad konkurentami, którzy właśnie tacy są – szarzy, nijacy, bez pomysłu na siebie.


Tekstem Branding w esporcie – tworzenie silnych esportowych marek [cz.1] rozpoczynam cykl tekstów dotyczących procesu brandingu. W kolejnych częściach przejdziemy przez poszczególne etapy budowania marki. Jeżeli jest coś, co interesuje Cię w szczególności daj znać wysyłając nam wiadomość na fanpage’u Esport Makers – https://www.facebook.com/EsportMakersCom
Buduj esport razem z nami! Kliknij i udostępnij:
Share on facebook
Facebook
Share on google
Google
Share on twitter
Twitter
Share on linkedin
Linkedin

Dodaj komentarz